Booking.com

AIRBUS: A330 będzie lżejszy

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Czwartek, 26 Września 2013

Airbus zapowiada lżejszą wersję A330 przeznaczoną do obsługi połączeń regionalnych i krajowych. Nowa wersja samolotu zostanie zoptymalizowana pod kątem połączeń krótkodystansowych i oferować będzie więcej miejsc pasażerskich, wysoki komfort na długich dystansach oraz wysoką wydajność.

Jednym z najważniejszych rynków dla nowej wersji tego najbardziej wydajnego i niezawodnego samolotu szerokokadłubowego na świecie będą Chiny. Informację tę ogłosił Fabrice Bregier, prezes i dyrektor generalny firmy Airbus, na targach Aviation Expo China (Beijing Airshow) 2013, które rozpoczęły się w Pekinie.

W porównaniu do obecnych wersji A330-300 przystosowanych do dłuższych lotów (do 11 297 km) nowa krajowa i regionalna wersja A330-300 zostanie zoptymalizowana tak, aby pomieścić około 400 pasażerów w klasie ekonomicznej, oferującej najlepsze w swojej klasie, wygodne fotele o szerokości 45,72 cm (18 cali), na dystansach do 5 556 km. Jednocześnie zaoferuje ona znacząco niższe koszty dzięki zmniejszonemu ciężarowi operacyjnemu wynoszącemu około 200 ton. Uzyskane dzięki tym innowacjom zmniejszenie zużycia paliwa na jedno miejsce pasażerskie oraz obniżenie kosztów serwisu pozwoli ograniczyć ogólne koszty nawet o 15% w porównaniu z obecnymi wersjami długodystansowymi A330-300.


Airbus A330-300. Fot.: Airbus

Nowa wersja A330-300 będzie ponadto wykorzystywać najnowsze technologie zastosowane w modelach A350 XWB i A380. Są to na przykład funkcje kokpitu takie jak podwójny wyświetlacz przezierny oraz najnowsze systemy nawigacyjne. Kabina samolotu zostanie również wyposażona w wiele przyszłościowych innowacji, takich jak nowoczesne, lekkie i cienkie fotele, dostęp do szerokopasmowego internetu przez Wi-Fi na całym pokładzie samolotu oraz najnowszy pokładowy system rozrywki oferujący telewizję HD, światła LED oraz oświetlenie z regulacją barw (mood lighting) w pełnej gamie kolorów.

Źródło: Airbus

TAGI: Airbus, A330
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook