Booking.com

FINNAIR: Redukcja CO2

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Środa, 17 Czerwca 2009
Linie lotnicze Finnair biorą udział w wyznaczaniu ogólnoświatowych celów, które mają prowadzić do zredukowania emisji CO2. Oprócz fińskiego przewoźnika w akcji biorą udział linie należące do Aviation Global Deal Group (AGD).

Liniom lotniczym chodzi o wprowadzenie do porozumienia o handlu emisjami w transporcie lotniczym nowych celów związanych z redukcją CO2. Zredukowanie emisji będzie możliwe w oparciu o globalne cele. Propozycje AGD zawierają trzy scenariusze, według których emisja dwutlenku węgla zostanie zredukowana o 50-80 procent do 2050 roku.

- Aby rzeczywiście zredukować emisję dwutlenku węgla w ruchu lotniczym, porozumienie o handlu emisjami musi mieć zasieg ogólnoświatowy. Umowa, która mówiłaby tylko o niektórych liniach lotniczych, albo o wybranych terenach, na których miałaby obowiązywać, spowodowałaby wyciek dwutlenku wegla, np. utrzymałaby połączenia, które obciażaja środowisko i mają międzylądowania na terenach nieobjętych porozumieniem o handlu emisjami - mówi wiceprezes ds.rozwoju, Kati Ihamäki.

Według różnych scenariuszy, wzrost emisji spalin w ruchu powietrznym będzie zatrzymany lub emisja zostanie zredukowana od 5 do 20 procent do roku 2020 w porównaniu do poziomu z roku 2005. Linie lotnicze uczestniczyłyby w ogólnoświatowym handlu związanym z dwutlenkiem węgla, tak aby regulacje dotyczące restrykcji i redukcji emisji dwutlenku węgla były trwałe i aby handel emisjami był środkiem kontroli finansowej w kierunku bardziej ekologicznych praktyk obsługiwania lotów.

Do grupy AGD oprócz Finnara należą nie tylko The Cilmate Group, ale też linie lotnicze Air France-KLM, British Airways, Cathay Pacific, Virgin Atlantic, Qatar Airways i firmy handlingowe obsługi naziemnej BAA I Virgin Blue Airlines jako najmłodszy członek Grupy.

Źródło: Finnair

TAGI: Finnair, Air France, KLM, British Airways, Cathay Pacific, Virgin Atlantic, Qatar Airways, Virgin Blue Airlines, BAA
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook