Booking.com

AIRBUS: Pierwszy A320 made in China

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Wtorek, 19 Maja 2009
Pierwszy samolot Airbus A320 zmontowany w Chinach odbył dziewiczy lot. Do klienta trafi w czerwcu tego roku. Jest to pierwsza maszyna zmontowana poza Europą. Pierwszy rejs trwał niewiele ponad cztery godziny.

Debiutancki lot rozpoczął się na lotnisku Tianjin o 10.42, a zakończył o 14.56. Rejs odbywał się pod dowództwem dwóch kapitanów - Harry'ego Nelsona oraz Philippe'a Pellerina. Poza tym na pokładzie znajdowało się trzech innych członków załogi.

- Znakomita współpraca całego zespołu sprawiła, że lot zakończył się pełnym sukcesem – powiedział wiceprezes ds. lotów i testów integracyjnych, Fernando Alonso. - Jestem szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu. A320 zmontowany w Chinach bez wątpienia charakteryzuje się taką samą jakością i osiągami, jak maszyny budowane w Hamburgu bądź Tuluzie - dodał.

- Chciałbym pogratulować i serdecznie podziękować wszystkim, zarówno w Chinach, jak i w Europie, którzy swoim zaangażowaniem i ciężką pracą umożliwili powstanie pierwszej linii montażu końcowego Airbusa poza Europą – powiedział prezes Airbus China, Laurence Barron.

Pierwszy samolot zostanie dostarczony w czerwcu z centrum dostaw w Tianjin do firmy Dragon Aviation Leasing. Następnie będzie eksploatowany przez linie Sichuan Airlines. Klienci z Chin zamówili w Airbusie ponad 700 samolotów, z czego większość należy do rodziny A320. Zakłady w Tianjin mają dostarczyć w 2009 roku jedenaście samolotów A319/A320. Tempo produkcji w ośrodku FALC zostanie zwiększone do czterech samolotów miesięcznie pod koniec 2011 roku.

Zakład montażu końcowego FALC to przedsięwzięcie joint-venture pomiędzy Airbusem a chińskim konsorcjum, w skład którego wchodzą Tianjin Free Trade Zone (TJFTZ) i China Aviation Industry Corporation (AVIC). Do Airbus China należy 51 procent akcji, natomiast chińskie konsorcjum jest w posiadaniu 49 procent. Linia montażowa w Tianjin będzie bazować na najnowocześniejszym systemie do montażu wąskokadłubowych samolotów Airbus, który działa w ośrodku w Hamburgu. Zakłady FALC zaczęły działalność w sierpniu 2008 roku.

Źródło: Airbus

TAGI: Airbus
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook