Booking.com

W podróży

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł

SPIS TREŚCI:
1. DOKUMENTY
2. BAGAŻ
3. JESTEŚMY NA LOTNISKU
4. OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
5. KOBIETY W CIĄŻY
6. DZIECI PONIŻEJ 12 LAT
7. ZDROWIE
8. CO TO JEST JET LAG?
9. PRZEWÓZ ZWIERZĄT

ZANIM WSIĄDZIESZ DO SAMOLOTU

PRZED WYJŚCIEM Z DOMU NA LOTNISKO

DOKUMENTY

Dokumenty niezbędne w podróży:
- paszport
- dowód osobisty (loty krajowe i w strefie Schengen)
- wiza (jeśli jest wymagana)
- bilet lub numer rezerwacji
- druk potwierdzający odprawę biletową (jeśli odprawiasz się on-line)

Przed wyjazdem warto zasięgnąć informacji na temat kraju do którego się wybierasz. Informacje o placówkach dyplomatycznych, warunkach wydawania wiz itp. dostępne są na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl

BAGAŻ

1) Pasażer odpowiada za zawartość swojego bagażu i pod żadnym pozorem nie powinien pozostawiać go bez opieki na terenie portu lotniczego. Pozostawiony bagaż zostanie poddany kontroli, a koszty operacji obciążą jego właściciela.

2) Linie lotnicze zalecają, by pasażerowie korzystali z walizek i toreb z zamknięciami (np. zamki szyfrowe, kłódki).

3) Przed odprawą biletowo-bagażową podróżni powinni wyjąć z bagażu podręcznego przedmioty, których nie można przewozić w kabinie pasażerskiej: noże, topory, broń białą, pałki, narzędzia, żyletki, brzytwy, nożyczki, pilniki do paznokci, ostrza do kruszenia lodu, pincety, czekany, ciupagi góralskie, łańcuchy, korkociągi oraz imitacje ww. przedmiotów.

4) W samolotach nie wolno przewozić następujących artykułów: substancji gazowych pod ciśnieniem, substancji żrących, materiałów wybuchowych, pistoletów, amunicji, sztucznych ogni, kapiszonów, petard, materiałów łatwopalnych, materiałów radioaktywnych, walizek i neseserów z zainstalowanych systemem alarmowym, środków utleniających, substancji trujących oraz innych niebezpiecznych artykułów określonych przepisami przewoźnika.

5) W ograniczonych ilościach można przewozić alkohol, kosmetyki i środki medyczne.

6) Przed podróżą warto wyposażyć swój bagaż w przywieszki lub naklejki (dostępne przy odprawie), które pomogą zidentyfikować właściciela bagażu.

7) W czasie podróży linia lotnicza jest odpowiedzialna za bagaż pasażera. W razie jego zgubienia wypłaci odszkodowanie. Co zrobić jeśli zaginie nam bagaż?


Po przybyciu na lotnisko sprawdzamy gdzie znaduje się nasze stanowisko odprawy. Fot.: Latajznami.pl

JESTEŚMY NA LOTNISKU

1) Na lotnisko przyjeżdżamy odpowiednio wcześniej przed odlotem samolotu. W lotach międzykontynentalnych zalecane jest, aby do odprawy biletowo-bagażowej stawić się trzy godziny przed odlotem. Na rejsach europejskich są to dwie godziny, a w rejsach krajowych jedna godzina.

2) Po przybyciu na lotnisko musimy sprawdzić do którego stanowiska odprawy biletowo-bagażowej „check-in” należy się zgłosić. Aby nie przedłużać odprawy przygotujmy niezbędne dokumenty. Najczęściej wystarcza dokument tożsamości. Możemy również dokonać samodzielnej odprawy w specjalnych punktach lub - w przypadku tanich linii lotnicznych - dokonać odprawy przez internet. Na lotnisku stawiamy się wówczas z wydrukowaną kartą pokładową, a walizki, torby lub plecaki zdajemy w specjalnym punkcie przyjmowania bagażu.

3) Po odprawie biletowo-bagażowej przechodzimy do kontroli bezpieczeństwa, a następnie do kontroli paszportowej i celnej (nie dotyczy podróżujących wewnątrz Unii Europejskiej).

4) Podczas kontroli bezpieczeństwa wszystkie metalowe przedmioty należy wyjąć do specjalnej kuwety a bagaż podręczny położyć na taśmie urządzenia rentgenowskiego. Dopiero po wykonaniu tych czynności przechodzimy przez specjalną bramkę.

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE

Przewoźnik ma obowiązek zaopiekować się osobą niepełnosprawną ruchowo. Warto jednak pamiętać, żeby podczas rezerwacji biletu zaznaczyć, że będzie podróżowała osoba niepełnosprawna.

KOBIETY W CIĄŻY

Latanie samolotami jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Warto jednak pamiętać, że ryzyko zwiększa się po 36 tygodniu ciąży i do tygodnia po urodzeniu dziecka. Ponieważ w trakcie przebiegu ciąży istnieje zwiększone ryzyko tworzenia się zatorów w żyłach nóg, przed lotem należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

DZIECI PONIŻEJ 12 LAT

Dzieci w wieku poniżej 12 lat powinny podróżować samolotami pod opieką dorosłych. Niektóre linie lotnicze oferują usługę towarzysza dla dziecka - jeden z członków załogi opiekuje się dzieckiem. Linie lotnicze oferują dla wszystkich dzieci specjalną obsługę (zabawki, książki) oraz specjalne jedzenie (wymaga wcześniejszego zgłoszenia).

ZDROWIE

Podczas podróży poza samolotem panuje iście arktyczne warunki. Temperatura na wysokości ponad 10 km wynosi minus 60 stopni. Dla zapewniania komfortu lotu w kabinie panuje ciśnienie niższe niż na poziomie morza. Przeszkadzać może niska wilgotność. Większość pasażerów nie będzie odczuwać dyskomfortu podróżowania w takich warunkach. Jednak niektóre przypadki wymagają wcześniejszego skonsultowania z lekarzem. Kiedy skonsultować podróż z lekarzem?
- jeśli przechodziliście w ostatnim czasie operację chirurgiczną (w szczególności oczu, jamy brzusznej lub płuc),
- jeśli mieliście zawał, cierpicie na dławicę piersiową lub na zaburzenia krążenia,
- jeśli cierpicie na choroby płuc lub niewydolność oddychania,
- jeśli macie chroniczne zapalenie zatok przynosowych, infekcje ucha środkowego lub zapalenie ucha,
- jeśli cierpicie na zatory nosowe będące skutkiem infekcji bądź alergię dróg oddechowych.

Chorym odbywającym podróż na noszach musi towarzyszyć osoba trzecia.

CO TO JEST JET LAG I JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Jet lag, to stan kiedy nasz zegar biologiczny po skrzyżowaniu z różnymi strefami czasowymi nie pozwala od razu cieszyć się wypoczynkiem po wylądowaniu. Specjaliści twierdzą, że nie każdy reaguje na zmianę stref czasowych tak samo. Jednak większość jeszcze kilkanaście godzin po podróży czuje zmęczenie i ma problemy z koncentracją. Objawia się to m.in. bólem głowy, a nawet migreną.

- Jet lag jest do opanowania, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki w celu jego złagodzenia. Przede wszystkim należy zredukować stres przed i w trakcie podróży, odpowiednio się wyspać, ograniczać spożycie alkoholu i kofeiny. Dobrze jest też zrobić kilka ćwiczeń przed wylotem - radzi Petr Duchek, British Airways Commercial Manager na Europę Środkowo-Wschodnią.


Jak poradzić sobie ze złym samopoczuciem po długim locie? Jet lag nie musi być straszny. Na zdjęciu fotel klasy
First w samolotach British Airways. Fot.: British Airways

Kiedy pojawia się jet lag? Zazywczaj podczas lotów z zachodu na wschód i ze wschodu na zachód, kiedy mamy do czynienia ze zmianą stref czasowych. Specjaliści z British Airways twierdzą, że nasilenie objawów uzależnione jest od ilości przekraczanych stref czasowych. Nasz organizm gorzej znosi podróże na wschód, ze względu na skrócenie doby w tym regionie. Loty w stronę zachodnią tolerowane są przez nas znacznie lepiej. Okazuje się, że zdecydowanie łatwiej przyzwyczajamy się do dłuższego dnia.

Co zrobić by jet lag nie był uciążliwy? Przede wszystkim przed lotem należy się wyspać. Co więcej, jeżeli stresujemy się przed podróżą i budzimy się w środku nocy najlepiej położyć się do łóżka trochę później i wstać wcześniej niż zwykle, by zachować ciągłość snu. Dodatkowy wypoczynek w trakcie lotu również pozwala uniknąć zmęczenia po podróży - radzą eksperci British Airways. M.in. w samolotach tej linii (w klasach First i Biznes Club World) można skorzystać z foteli, które po naciśnięciu jednego guzika zmieniają się w pełni rozkładane ekskluzywne łóżka. W trakcie lotu warto skorzystać z masek na oczy ułatwiających zasypianie bądź zaświecić lampkę, która imitując naturalne światło pozwala nam cieszyć się dniem, gdy według nowej strefy czasowej jest jeszcze noc.


Odpowiednia dawka snu i regularne, lekkie posiłki pozwolą zminimalizować złe samopoczucie po długim locie.
Na zdjęciu fotel klasy Biznes Club World w samolotach British Airways. Fot.: British Airways

Linie British Airways przygotowały również specjalny kalkulator, który umożliwa kontrolę Jet lag. www.britishairways.com/travel/drsleep/public/en_gb

Spore znaczenie dla naszego komfortu podczas długich podróży ma również to co jemy. Przed podróżą i w trakcie lotu dobrze jest jeść regularnie lekkie posiłki, takie jak sałatki, ryby lub delikatne białe mięso. Po wylądowaniu natomiast powinniśmy odżywiać się według panującej strefy czasowej. Zanim wsiądziemy do samolotu należy pomyśleć również o odpowiednim nawodnieniu. Wysokości sprzyjają utracie wody, dlatego trzeba kontrolować ilość spożywanej kawy oraz alkoholu, a w zamian pić wodę, niegazowane napoje i soki. Doskonale w samolotach sprawdza się i smakuje sok pomidorowy. Warto również znaleźć chwilę na proste ćwiczenia fizyczne.

Źródło: Na podstawie informacji prasowej British Airways

PRZEWÓZ ZWIERZĄT

Przewóz zwierząt (pies, kot) możliwy jest między krajami Unii Europejskiej. Przewożone zwierzę musi posiadać paszport zgodny ze standardami UE (Decision 2003/803/EC), posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz musi być identyfikowalne: powinno mieć wszczepiony mikrochip lub czytelny tatuaż. Dodatkowo wyjeżdżając z psem lub kotem do Szwecji, Wielkiej Brytanii, Malty i Irlandii zwierzę musi mieć zrobione testy na poziom przeciwciał (regulacja EC 998/2003). Zwierzę powinno być wolne od kleszczy i tasiemców, a informacje o leczeniu i szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu.

Zwierzęta mogą podróżować samolotami również do innych krajów niż europejskie. Przepisy w większości wypadków są mniej restrykcyjne. Trzeba pamiętać, że przewożenie samolotem zwierzęcia wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji. W kabinie pasażerskiej mogą przebywać jedynie małe psy i koty. Muszą być jednak zamknięte w klatce (razem do 8 kg). Wyjątkiem może być pies przewodnik.

PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook