Booking.com

Lotniska » LONDYN STANSTED (STN)

Położenie:
Lotnisko położone jest 45 km na północ od centrum Londynu, przy autostradzie M11.


Wyświetl większą mapę

Dojazd samochodem:
Jadąc z Londynu zjeżdża się z autostrady M11 zjazdem 8A, a jadąc z Cambridge zjazdem 8. Dalej znaki doprowadzą na lotnisko.

Dojazd pociągiem:
Lotniskowa stacja kolejowa położona jest poniżej budynku terminala. Bilety można kupić na stacji. „Stansted Express” jest szybkim i wygodnym środkiem komunikacji z lotniska Stansted. Pociągi odjeżdżają co 15-30 minut. Do centrum Londynu pociąg jedzie około 45 minut. Pociągi jadą do stacji London Liverpool Street. Tylko jeden pociąg w ciągu godziny zatrzymuje się na stacjach pośrednich: Stansted Mountfitchet, Bichop’s Stortford, Sawbridgeworth, Harlow Mill, Harlow Town, Roydon, Broxbourne, Cheshunt, Watham Cross, Enfield Lock, Brimsdown, Ponders End, Tottenham Hale, Hackney Downs.
Central Trains – Midlands and the North. Połączenie łączy London Stansted z: Audley End, Cambridge, Ely, Peterborough, Leicester, Birmingham. W Peterborough można przesiąść się na inne połączenia do: Leeds, York, Newcastle oraz do Szkocji. W Leicester można się przesiąść na połączenia do Derby oraz Sheffield. Połączenia realizowane są 7 dni w tygodniu. Pierwszy pociąg w dni robocze odjeżdża z London Stansted o 5.27(poniedziałek-sobota), a w niedziele o 9.34. Ostatni pociąg do Cambridge odjeżdża o 20.20 (poniedziałek-sobota) i o 22.20 w niedziele.

Dojazd autobusem:
Lotniskowa stacja autobusowa znajduje się pomiędzy strefami C i D Short Stay Car Park. Bilety na autobus można nabyć w biurach biletowych, w strefie przylotów w terminalu (6.00-21.30), ewentualnie na stacji autobusowej (całą dobę). Bilety można również nabyć w autobusach.
Linia A6 kursuje do London Victoria w centrum miasta. Jeździ co 10 minut przez całą dobę.
Linia A7 kursuje do London Liverpool Street i London Victoria w centrum miasta. Jeździ co 30 minut, od 00:00 do 04.30.

LONDON STANSTED AIRPORT - LONDON CITY CENTRE

Linia A9 kursuje do London Statford. Jeździ co 30 minut przez całą dobę.
Terravision Express Shuttle kursuje do London Victoria w centrum miasta. Jeździ przez całą dobę, mniej więcej co 30 minut. Odjeżdża ze stanowiska numer 26. Podróż trwa 75 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 9 funtów a w obie strony 15 funtów.
Terravision Airport Shuttle kursuje do Bromley by Bow, London Liverpool Street Station (czas przejazdu 55 minut) oraz Finsbury Square (czas przejazdu 60 minut). Odjeżdża ze stanowiska numer 26. bilet w jedną stronę kosztuje 8 funtów, a w obie 14 funtów. Pierwszy autobus odjeżdża ze Stansted o 7.30 a ostatni o 1.00. Z Finsbury Square pierwszy autobus odjeżdża o 4.15, a ostatni o 23.30. Z Liverpool Street Station pierwszy autobus odjeżdża o 4.20, a ostatni o 23.35. Z Bromley by Bow pierwszy odjeżdża o 4.35, a ostatni o 23.50.
London Hoppa kursuje do London Victoria, London Liverpool Street, Bayswater & Paddington (Lancaster Terrace). Autobusy dojeżdżają co 90 minut ze stanowiska 27.
First X30 kursuje do Southend, Raleigh, Chelmsford. Jeździ co godzinę. Pierwszy odjazd z Southend o 2.00 (przyjazd na Stansted 3.32), a ostatni autobus ze Stansted odjeżdża o 1.30. Stanowisko 28.
First X22 Coachlink jeździ do stacji kolejowej w Braintree, a także do Braintree Freeport, stacji kolejowej Marks Tey, Colchester North Station, dworzec autobusowy w Colchester, University of Essex. Pierwszy autobus z Colchester odjeżdża o 2.35, a ostatni ze Stansted o 00.00. Podróż trwa 75 minut.
East Anglian Flyer – dogodne połączenie do Stowmarket, Ipswich, Colchester, Clacton, Coggeshall, Braintree. Kursuje co 2 godziny.
National Express 727 kursuje do Norwich co 2 godziny.
National Express 757 kursuje do Oxford przez Hamel Hampsted, High Wycombe. Jeździ co 2 godziny.
National Express 777 jeździ do Birmingham przez Luton, Milton Keynes, Coventry. Kursuje co 2 godziny.
National Express 797 jeździ do Cambridge, Stansted, Heathrow, Gatwick, Brighton. Kursuje co 2 godziny.
National Express 717 jeździ do Cambridge, Hatfield, Heathrow, Gatwick, Brighton.
Arriva 510 jeździ do Bishops Stortford, Sawbridgeworth, Harlow. Kursuje co 30 minut (poniedziałek-sobota) I co 60 minut w niedziele. Pierwszy autobus z Harlow odjeżdża o 4.12, a ostatni ze Stansted o 00.15.
Stansted Transit 133 jeździ do Dunmow, Falstead, Braintree. Kursuje co godzinę. Pierwszy z Braintree odjeżdża o 5.05 a ostatni ze Stansted o 0.20.
First Eastern National-Service 33 jeździ do Takeley, Dunmow, Chelmsford. Kursuje od poniedziałku do soboty.
Excel 308/9 jeździ do Bishop Stortford, Bishops Park, St. Michael’s Mead, Thorley park, Town Centre, Heath Row. Kursuje od poniedziałku do soboty. Pierwszy autobus z Bishops Stortford odjeżdża o 5.02, a ostatni ze Stansted o 22.30.
Village Links 5 & 7 jeździ do Saffron Walden, Stansted Mountfitchet.
Arriva 700 jeździ do Stevenage, Hitchin, Letchworth, Baldock, Cottered, Buntingford, Westmill, Puckeridge, Standon, Little Hadham, Bishops Stortford. Kursuje co 2 godziny.

LONDON STANSTED

Transfery międzylotniskowe autobusowe (Gatwick, Heathrow, Stansted):
Heathrow – Gatwick:
Obsługuje linia autobusowa National Express. Autobusy oznaczone są numerami: 700, 707, 717, 727, 797.
Linia 700 kursuje od rana do południa, co 15-20 minut. Wyjeżdża sprzed terminala 1, 3 i 4. Do terminali północnego i południowego na lotnisku Gatwick podróż trwa około 70 minut. Koszt podróży wynosi 17,50 funta. Od 12.00 do 22.30 połączenie realizowane jest co 30 minut. Bilety można nabyć w informacji autobusowej w terminalu 1, 3 i 4 lub w autobusie. W terminalach 1 i 3 autobusy odjeżdżają z poziomu przylotów a w terminalu 4 zatrzymują się na poziomie odlotów. Podróżujący z lotniska Gatwick wysiadają przy terminalu 2 na poziomie odlotów.
Linie 707 (kursuje również na lotnisko Luton), 717, 727 i 797 kursują co 30 minut a podróż trwa około 70 minut. Autobusy wyjeżdżają z centralnego dworca autobusowego dla terminali 1, 2 i 3 na lotnisku Heathrow. W terminalu 4 zatrzymują się przed halą przylotów. Na lotnisku Gatwick podróżujący wysiadają zarówno przy terminalu północnym jak i południowym. Opłata za przejazd wynosi 17,50 funta. Bilety można nabyć w centrum podróży na dworcu autobusowym i w informacji autobusowej w terminalu 4 na poziomie przylotów.

Heathrow – Stansted:
National Express oferuje 2-3 połączeń na godzinę. Podróż trwa około 90 minut. Połączenia są realizowane z mniejszą częstotliwością wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem. Bilet w obie strony kosztuje od 26 funtów.

Gatwick – Stansted:
National Express obsługuje 1-2 połączeń na godzinę. Podróż trwa 2:45. Ostatni autobus odjeżdża ze Stansted o 21.00 a z Gatwick o 22.00. Bilet w obie strony kosztuje od 30 funtów.

Połączenia kolejowe pomiędzy lotniskami (Gatwick, Heathrow, Stansted):
Heathrow – Gatwick:
Heathrow Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal 1, 2, 3 i 4) co 15 minut. Do stacji Paddington podróż trwa 15 minut. Druga możliwość to połączenie Heathrow Connect, które łączy te same stacje, ale podróż trwa około pół godziny. Ze stacji Paddington do stacji Victoria, z której jest połączenie z lotniskiem Gatwick, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Victoria w kierunku lotniska Gatwick (terminal południowy) odjeżdża Gatwick Express. Kursuje co 15 minut. Podróż trwa 30 minut. Do terminala północnego można dotrzeć bezpłatnym transferem.

Heathrow – Stansted:
Heathrow Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal 1, 2, 3 i 4) co 15 minut. Do stacji Paddington podróż trwa 15 minut. Druga możliwość to połączenie Heathrow Connect, które łączy te same stacje, ale podróż trwa około pół godziny. Ze stacji Paddington do stacji Liverpool Street, z której jest połączenie z lotniskiem Stansted, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Liverpool Street w kierunku lotniska Stansted odjeżdża Stansted Express. Kursuje co 15-30 minut. Podróż trwa 45 minut.

Gatwick – Stansted:
Gatwick Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal południowy) co 15 minut. Do stacji Victoria podróż trwa 30 minut. Ze stacji Victoria do stacji Liverpool Street, z której jest połączenie z lotniskiem Stansted, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Liverpool Street w kierunku lotniska Stansted odjeżdża Stansted Express. Kursuje co 15-30 minut. Podróż trwa 45 minut.

Strona internetowa lotniska: www.stanstedairport.com[wróć]