Booking.com

Lotniska » LONDYN HEATHROW (LHR)

www.heathrowairport.com
 
Położenie:
     Lotnisko położone jest na zachód od Londynu, w pobliżu dwóch autostrad M4 (zjazd 4) i M25 (zjazd 14). Istotne jest aby przed wyjazdem sprawdzić z którego terminala jest wylot ponieważ terminale 1, 2 i 3 zlokalizowane są obok siebie ale terminal 4 położony jest na południe od pozostałych i ma osobny dojazd.
 
Dojazd pociągiem:
     Heathrow Express kursuje całą dobę i jest najszybszym połączeniem do centrum Londynu. Podróż trwa 15 minut a pociągi odjeżdżają również co 15 minut. Trzeba doliczyć około 7-8 minut na podróż do terminala 4. Bilet w jedną stronę kosztuje 14 funtów, a w obie 26 funtów. Ze stacji Paddington gdzie dojeżdża Heathrow Express można dostać się do zachodniej i południowo-zachodniej Anglii. Można również przesiąść się na następujące linie metra: District, Circle, Bakerloo, Hammersmith & City. Heathrow Connect w drodze do stacji Paddington zatrzymuje się na Ealing Broadway, West Ealing, Hanwell, Southall and Hayes and Harligton. Pociągi kursują co pół godziny.
 
Dojazd autobusem:
     Autobusy Railair zapewniają połączenia z lotniska z licznymi stacjami kolejowymi, z których można dojechać do większości miejsc w Wielkiej Brytanii:
„Reading Railair” – z Reading połączenia z zachodnią i południowo-zachodnią Anglią oraz z południową Walią.
„Wadford Railair” – z Wadford połączenia do Northampton, Milton Keynes, Birmingham, Liverpool i Manchester.
“Woking Railair” – z Woking połączenia do południowej Anglii (Southampton, Portsmouth, Winchester, Bournemouth, Gildford oraz Basingstoke).
“Feltham Railair” – z Feltham połączenia do lokalnymi stacjami m.in.: Staines, Richmond, Clapham Junction oraz London Waterloo.
 
Dojazd metrem:
     Linia Piccadilly zapewnia połączenie z Londynem. Z lotniska odjeżdża ze wspólnej stacji dla terminali 1, 2 i 3. Podróż trwa około 1 godziny. Na metro nie czeka się dłużej niż 10 minut. Travelcard upoważnia do podróży metrem, ale również autobusami i niektórymi pociągami. Bilety można kupić na stacjach, w biurach i w automatach. W dni powszednie pierwszy pociąg do Londynu odjeżdża o 5.13, a ostatni 23.49. Do Heathrow pierwszy pociąg dojeżdża o 6.32, a ostatni o 1.18. W nocy jeździ autobus N9, który kursuje co 30 minut z centralnego dworca autobusowego.
 
Połączenia autokarowe:
     Połączenia utrzymywane są z ponad 500 miejscowościami w całej Wielkiej Brytanii. Większość autobusów zatrzymuje się na centralnym dworcu autobusowym zlokalizowanym blisko terminali 1, 2 i 3. Niektóre linie zatrzymują się również przed terminalami. Bilety można nabyć w centrum podróży na dworcu autobusowym. Tylko niektóre linie zatrzymują się przy terminalu 4. Do centralnego dworca autobusowego dowozi bezpłatny Heathrow Express. Centralny dworzec autobusowy otwarty jest całą dobę, a centrum podróży od 6.00 do 22.30.
 
Komunikacja miejska:
     Lotnisko obsługiwane jest przez szeroką sieć połączeń lokalnych. Autobusy wyjeżdżają z centralnego dworca autobusowego. Niektóre zatrzymują się również przy terminalu 4. Opłaty do jakiegokolwiek miejsca w Londynie 1,20 funta. Bilet można nabyć w autobusie.
 
Dojazd taksówką:
     Taksówki oczekują przed każdym z czterech terminali. Koszt podróży do centrum Londynu wynosi od 40 do 50 funtów. Czas przejazdu 1 godzina.
 
Transfery międzylotniskowe autobusowe (Gatwick, Heathrow, Stansted):
Heathrow – Gatwick:
     Obsługuje linia autobusowa National Express. Autobusy oznaczone są numerami: 700, 707, 717, 727, 797.
     Linia 700 kursuje od rana do południa, co 15-20 minut. Wyjeżdża sprzed terminala 1, 3 i 4. Do terminali północnego i południowego na lotnisku Gatwick podróż trwa około 70 minut. Koszt podróży wynosi 17,50 funta. Od 12.00 do 22.30 połączenie realizowane jest co 30 minut. Bilety można nabyć w informacji autobusowej w terminalu 1, 3 i 4 lub w autobusie. W terminalach 1 i 3 autobusy odjeżdżają z poziomu przylotów a w terminalu 4 zatrzymują się na poziomie odlotów. Podróżujący z lotniska Gatwick wysiadają przy terminalu 2 na poziomie odlotów.
     Linie 707 (kursuje również na lotnisko Luton), 717, 727 i 797 kursują co 30 minut a podróż trwa około 70 minut. Autobusy wyjeżdżają z centralnego dworca autobusowego dla terminali 1, 2 i 3 na lotnisku Heathrow. W terminalu 4 zatrzymują się przed halą przylotów. Na lotnisku Gatwick podróżujący wysiadają zarówno przy terminalu północnym jak i południowym. Opłata za przejazd wynosi 17,50 funta. Bilety można nabyć w centrum podróży na dworcu autobusowym i w informacji autobusowej w terminalu 4 na poziomie przylotów.
 
Heathrow – Stansted:
     National Express oferuje 2-3 połączeń na godzinę. Podróż trwa około 90 minut. Połączenia są realizowane z mniejszą częstotliwością wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem. Bilet w obie strony kosztuje od 26 funtów.
 
Gatwick – Stansted:
     National Express obsługuje 1-2 połączeń na godzinę. Podróż trwa 2:45. Ostatni autobus odjeżdża ze Stansted o 21.00 a z Gatwick o 22.00. Bilet w obie strony kosztuje od 30 funtów.
 
Połączenia kolejowe pomiędzy lotniskami (Gatwick, Heathrow, Stansted):
Heathrow – Gatwick:
     Heathrow Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal 1, 2, 3 i 4) co 15 minut. Do stacji Paddington podróż trwa 15 minut. Druga możliwość to połączenie Heathrow Connect, które łączy te same stacje, ale podróż trwa około pół godziny. Ze stacji Paddington do stacji Victoria, z której jest połączenie z lotniskiem Gatwick, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Victoria w kierunku lotniska Gatwick (terminal południowy) odjeżdża Gatwick Express. Kursuje co 15 minut. Podróż trwa 30 minut. Do terminala północnego można dotrzeć bezpłatnym transferem.
 
Heathrow – Stansted:
     Heathrow Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal 1, 2, 3 i 4) co 15 minut. Do stacji Paddington podróż trwa 15 minut. Druga możliwość to połączenie Heathrow Connect, które łączy te same stacje, ale podróż trwa około pół godziny. Ze stacji Paddington do stacji Liverpool Street, z której jest połączenie z lotniskiem Stansted, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Liverpool Street w kierunku lotniska Stansted odjeżdża Stansted Express. Kursuje co 15-30 minut. Podróż trwa 45 minut.
 
Gatwick – Stansted:
     Gatwick Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal południowy) co 15 minut. Do stacji Victoria podróż trwa 30 minut. Ze stacji Victoria do stacji Liverpool Street, z której jest połączenie z lotniskiem Stansted, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Liverpool Street w kierunku lotniska Stansted odjeżdża Stansted Express. Kursuje co 15-30 minut. Podróż trwa 45 minut.

[wróć]