Booking.com

Bus lotnisko Modlin – Warszawa centrum
 


Lotniska » LONDYN GATWICK (LGW)

www.gatwickairport.com
 
Położenie:
     Lotnisko położone jest 45 km na południe od Londynu.
 
Dojazd samochodem:
     Bezpośrednie połączenie z Londynem dzięki autostradzie M23 do zjazdu nr 9 a następnie drogą A23 (Londyn-Brighton). Lotnisko jest oddalone o 10 minut jazdy samochodem od autostrady M25, która zapewnia dostęp do szerszej sieci dróg i autostrad w Wielkiej Brytanii.
 
Dojazd pociągiem:
     Stacja kolejowa jest bezpośrednio połączona z południowym terminalem Gatwick. Od terminala północnego oddalona jest o kilka minut drogi. Dojazd bezpłatnym pociągiem. Informacja i bilety są dostępne w biurach na stacji i w terminalach.
     Linie:
Thameslink
- co 15 minut przez Sussex do Brighton (czas przejazdu 0:25)
- co 15 minut do East Croydon (0:15), centrum Londynu King’s Cross (0:50), Luton (1:15) i do Bedford.
Southern
- co 15 minut w ciągu dnia, a w nocy co godzinę do London Victoria  
- do East Croydon, Clapham Junction (0:25) i Watford Junction, skąd są dogodne połączenia do wielu miejsc w Londynie.
- bezpośrednie połączenia do Brighton, Eastbourne (0:50), Portsmouth, Southampton
     Bilet z Gatwick do Victoria kosztuje 8 funtów. Czas przejazdu 45 minut.
South Eastern
- połączenie do Redhill, Tonbridge, Tunbridge Wells (0:45)
First Great Western Link
- połączenia do Redhill, Guilford, Reading (1:40)
Virgin Trains Cross Country
- połączenia do Birmingham (3:15), Manchester, Edinburgh
 
Transfery:
     Połączenia autokarowe z London Gatwick oferowane są do ponad 400 miast w całej Wielkiej Brytanii. Niektóre z bezpośrednich połączeń są utrzymywane do London Heathrow, centrum Londynu, Bristol, Brighton, Birmingham, Oxford, Cambridge, Norwich.
     National Express i Oxford Bus Company odjeżdżają sprzed południowego terminala (na poziomie górnym). Większość połączeń obsługiwanych jest także z północnego terminala (na dolnym poziomie, na zewnątrz hali przylotów międzynarodowych). Bilety na National Express można kupić w hali przylotów terminali północnym i południowym.
     Transfer Gatwick – Heathrow. Obsługuje linia National Express Airport’s 700. w godzinach szczytu kursuje co 10-15 minut. Czas przejazdu 80 minut.
 
Dojazd autobusem:
     Lokalne autobusy zatrzymują się zarówno przed terminalem północnym jak i południowym.
Linia Fastway 10 – kursuje do City Place, Manor Royal Industrial Area, centrum Crawley, Southgate Avenue, Broadfield oraz Bewbush. Jeździ przez całą dobę co 10 minut.
Linia Fastway 20 – jeździ do centrum Horley, Langshott, City Place, Gatwick Road, Three Bridges, Southagte Avenue oraz Broadfield. Kursuje co 20 minut.
Linia Route 100 – jeździ do centrum Horley, Court Lodge, Salfords, East Surrey Hospital, Redhill, City Place (niektóre kursy), Manor Royal Industrial Area, Northgate, centrum Crawley, Maidenbower. Kursuje co 20 minut.
Linia Gatwick Direct 200 – z Gatwick South do City Place, Manor Royal Industrial Area, Langley Green, Ifiled, Gossops Green oraz Bewbush. Kursuje co 30 minut.
 
Dojazd taksówką:
     Podróż do centrum Londynu trwa około 65 minut. Kosztuje 77 funtów.
 
Transfery międzylotniskowe autobusowe (Gatwick, Heathrow, Stansted):
 
Heathrow – Gatwick:
     Obsługuje linia autobusowa National Express. Autobusy oznaczone są numerami: 700, 707, 717, 727, 797.
     Linia 700 kursuje od rana do południa, co 15-20 minut. Wyjeżdża sprzed terminala 1, 3 i 4. Do terminali północnego i południowego na lotnisku Gatwick podróż trwa około 70 minut. Koszt podróży wynosi 17,50 funta. Od 12.00 do 22.30 połączenie realizowane jest co 30 minut. Bilety można nabyć w informacji autobusowej w terminalu 1, 3 i 4 lub w autobusie. W terminalach 1 i 3 autobusy odjeżdżają z poziomu przylotów a w terminalu 4 zatrzymują się na poziomie odlotów. Podróżujący z lotniska Gatwick wysiadają przy terminalu 2 na poziomie odlotów.
     Linie 707 (kursuje również na lotnisko Luton), 717, 727 i 797 kursują co 30 minut a podróż trwa około 70 minut. Autobusy wyjeżdżają z centralnego dworca autobusowego dla terminali 1, 2 i 3 na lotnisku Heathrow. W terminalu 4 zatrzymują się przed halą przylotów. Na lotnisku Gatwick podróżujący wysiadają zarówno przy terminalu północnym jak i południowym. Opłata za przejazd wynosi 17,50 funta. Bilety można nabyć w centrum podróży na dworcu autobusowym i w informacji autobusowej w terminalu 4 na poziomie przylotów.
 
Heathrow – Stansted:
     National Express oferuje 2-3 połączeń na godzinę. Podróż trwa około 90 minut. Połączenia są realizowane z mniejszą częstotliwością wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem. Bilet w obie strony kosztuje od 26 funtów.
 
Gatwick – Stansted:
     National Express obsługuje 1-2 połączeń na godzinę. Podróż trwa 2:45. Ostatni autobus odjeżdża ze Stansted o 21.00 a z Gatwick o 22.00. Bilet w obie strony kosztuje od 30 funtów.
 
Połączenia kolejowe pomiędzy lotniskami (Gatwick, Heathrow, Stansted):
 
Heathrow – Gatwick:
     Heathrow Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal 1, 2, 3 i 4) co 15 minut. Do stacji Paddington podróż trwa 15 minut. Druga możliwość to połączenie Heathrow Connect, które łączy te same stacje, ale podróż trwa około pół godziny. Ze stacji Paddington do stacji Victoria, z której jest połączenie z lotniskiem Gatwick, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Victoria w kierunku lotniska Gatwick (terminal południowy) odjeżdża Gatwick Express. Kursuje co 15 minut. Podróż trwa 30 minut. Do terminala północnego można dotrzeć bezpłatnym transferem.
 
Heathrow – Stansted:
     Heathrow Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal 1, 2, 3 i 4) co 15 minut. Do stacji Paddington podróż trwa 15 minut. Druga możliwość to połączenie Heathrow Connect, które łączy te same stacje, ale podróż trwa około pół godziny. Ze stacji Paddington do stacji Liverpool Street, z której jest połączenie z lotniskiem Stansted, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Liverpool Street w kierunku lotniska Stansted odjeżdża Stansted Express. Kursuje co 15-30 minut. Podróż trwa 45 minut.
 
Gatwick – Stansted:
     Gatwick Express odjeżdża ze stacji lotniskowej (terminal południowy) co 15 minut. Do stacji Victoria podróż trwa 30 minut. Ze stacji Victoria do stacji Liverpool Street, z której jest połączenie z lotniskiem Stansted, można dotrzeć metrem, autobusem lub taksówką. Ze stacji Liverpool Street w kierunku lotniska Stansted odjeżdża Stansted Express. Kursuje co 15-30 minut. Podróż trwa 45 minut.
 

 [wróć]