Booking.com

PANTERA NA WOZIE STRAŻAKÓW LOTNISKA CHOPINA

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Wtorek, 10 Maja 2016

Podoba się Wam nowe malowanie samochodów Lotniskowej Straży Pożarnej na Lotnisku Chopina w Warszawie. Dlaczego pojawiła się na nich czarna pantera?

Czarna pantera wyskakująca z płomieni symbolizuje odwagę i sprawność – czyli cechy niezbędne lotniskowym strażakom.

To pierwszy tego typu pojazd w Europie ustrojony w tak nietypowe malowanie. Wóz marki ARFF Panther wyprodukowany przez austriacką firmę Rosenbauer jest jednym z najnowocześniejszych pojazdów wykorzystywanych przez służby ratownicze na lotniskach. 

- Na obrazie widzimy panterę dlatego, że ten właśnie wóz nosi nazwę pantery, wielkiego drapieżnego kota, który jest symbolem odwagi, zdecydowania i sprawności. A te właśnie cechy są niezbędne do walki z tak groźnym żywiołem jakim jest ogień – wyjaśnia Bartosz Woliński, komendant Lotniskowej Straży Pożarnej na Lotnisku Chopina.


Nowe malowanie wozów Lotniskowej Straży Pożarnej w Warszawie. Fot.: Marek Kwasowski / Lotnisko Chopina

Lotniskowi strażacy dysponują dwoma takimi wozami. Pantery mierzą po 12 metrów długości i przy pełnym załadunku ważą 46 ton. Napędzane są dwoma silnikami o mocy 634 KM każdy i potrafią rozpędzić się od 0 do 80 km/h w czasie 17 sekund. Prędkość maksymalna tych pojazdów to aż 147 km/h. Oznacza to, że pojazdy te mogą dotrzeć w każde miejsce lotniska w czasie nie dłuższym niż trzy minuty od ogłoszenia alarmu.

Obydwa wozy ARFF Panther wyposażone są w zbiorniki wody o pojemności 12,5 tys. litrów oraz osobny zbiornik na środek pianotwórczy (pojemność 1,5 tys. litrów). W trakcie akcji ratowniczej zbiorniki można opróżnić w czasie do dwóch minut.

Źródło: Lotnisko Chopina w Warszawie

TAGI: Warszawa
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook