Booking.com

Koniec nocnych lotów w Warszawie?

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Piątek, 15 Września 2017

Urząd Lotnictwa Cywilnego zdecyduje czy wprowadzony zostanie nocny zakaz lotów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Z takim wnioskiem do Urzędu zwrócił zarządca portu Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze”.

Przedstawiciele PPL twierdzą, że wprowadzenie nocnego zakazu lotów to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Ci skarżą się na uciążliwy hałas startujących i lądujących samolotów.

W myśl założeń „Core night” miałby być wprowadzony wraz z nowym rozkładem letnim na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Zakaz miałby obowiązywać we wszystkie dni tygodnia między 23:30 a 5:30 i dotyczyłby wszystkich operacji lotniczych. Wyjątkiem byłyby loty państwowe, wojskowe, ratownicze czy też sytuacje kryzysowe. Na lotnisku mogłyby też lądować samoloty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika.


PPL chce wprowadzić zakaz nocnych lotów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Fot.: Lotnisko Chopina w Warszawie.

- Proponowane zmiany na pewno zwiększą komfort snu okolicznych mieszkańców, przy okazji zachowując przepustowość naszego portu lotniczego – mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor Biura Marketingu i PR Lotniska Chopina. - Ta swego rodzaju „cisza nocna” jest innowacyjnym pomysłem na polskich lotniskach, natomiast doskonale sprawdza się już w innych europejskich portach.

„Core night” wprowadziły już m.in., lotniska we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Hamburgu, Zurichu.

Obecnie na Lotnisku Chopina liczba operacji planowanych w ciągu nocy jest regulowana przy wykorzystaniu systemu Quota Count. Umożliwia on koordynację rozkładów lotów linii lotniczych z uwzględnieniem parametrów akustycznych samolotów oraz obowiązujących limitów hałasu w środowisku w porze nocnej. Nowe rozwiązanie idzie krok dalej, ograniczając do minimum możliwość wykonywania operacji lotniczych samolotów pasażerskich między 23:30 a 5:30 rano. Propozycja „core night” jest obecnie konsultowana z przewoźnikami lotniczymi. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Źródło: Lotnisko Chopina w Warszawie

TAGI: Lotnisko Chopina, lotnisko Warszawa, lotnisko Okęcie, warszawa okęcie, nocne loty
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook