Booking.com

Bus lotnisko Modlin – Warszawa centrum
 


2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_200x200 Image Banner 200 x 200

Ponad połowa Polaków oszczędza by wyjechać na wakacje

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Poniedziałek, 19 Marca 2018

Co robią Polacy, by pozwolić sobie na wakacje? To pytanie zadali ankieterzy Kayak.pl Wyniki pokazały, że 59% Polaków regularnie odkłada pieniądze, aby później przeznaczyć je na wakacyjny wyjazd. Częściej na taki sposób oszczędzania decydują się kobiety niż mężczyźni.

Taki sposób oszczędzania jest chętniej wybierany przez kobiety: 63% z nich opowiedziało się za systematycznym zbieraniem na wakacje, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł trochę mniej – 56% badanych. Żeńska część ankietowanych częściej ogranicza też zakupy i wychodzenie na miasto, aby pozwolić sobie na wakacje. Ten sposób wybrało 31% respondentów – 34% kobiet i 29% spośród zapytanych mężczyzn. Co ciekawe, 16% Polaków przyznało, że nie musi robić nic specjalnego, by było ich stać na urlop – w tym przypadku to mężczyźni (20%) niemal dwukrotnie częściej niż kobiety (11%) wybierali taką odpowiedź.

Co robią Polacy by pozwolić sobie na Wakacje?
(pytanie wielokrotnego wyboru)
Wszyscy
Polacy
Mężczyźni
Kobiety
Regularnie odkładają pieniądze
59%
56%
63%
Ograniczają się z zakupami/wychodzeniem na miasto
31%
29%
34%
Biorą dodatkowe zlecenia przed wakacjami
14%
16%
12%
Sprzedają część swoich rzeczy
8%
6%
11%
Płacą za wyjazd w ratach
5%
6%
5%
Pożyczają pieniądze
5%
4%
5%
Wynajmują swój dom/mieszkanie na czas wyjazdu
3%
3%
2%
Inne
3%
3%
3%
Nie robią nic specjalnego
16%
20%
11%
Nie mają zdania
5%
5%
5%

Zauważalne różnice widać także przy porównaniu Polaków z przedstawicielami innych krajów. Polacy są znacznie mniej skłonni do opłacania swoich wyjazdów w ratach – zaledwie 5% z nich dzieli koszt wakacji na części, podczas gdy na świecie taki sposób płatności wybiera 12% badanych. Z wynikiem na poziomie 59% Polacy są też powyżej światowej średniej (53%) regularnego odkładania pieniędzy z przeznaczeniem na wakacje. Holandia jest jednym z krajów z najniższym (41%) odsetkiem osób regularnie oszczędzających na urlopy. To również Holendrzy najczęściej przyznają, że nie mają kłopotów ze znalezieniem funduszy na wakacje – 39% badanych w tym kraju zadeklarowało, że nie robi nic specjalnego, żeby pozwolić sobie na podróż. Wśród krajów europejskich, których przedstawiciele nie mają kłopotów ze znalezieniem pieniędzy na wakacje, są również Norwegia (35%) i Austria (33%) a tuż za nimi Niemcy (32%) i Finlandia (30%).


59% Polaków regularnie oszczędza pieniądze by później przeznaczyć je na wakacje. Fot.: Skitterphoto / Pixabay

Jak Polacy oszczędzają, będąc na wakacjach?

Po przyjeździe do celu swojej podróży Polacy najchętniej ograniczają wydatki na zakupy na miejscu oraz redukują koszty wynajmu samochodu – w obu przypadkach blisko jedna trzecia ankietowanych zaoszczędziłaby właśnie na tych elementach podróży. Zgadzają się również, że dobrym pomysłem jest wybranie tańszych biletówlotniczych (25%) oraz mniej kosztownego zakwaterowania (24%). Najbardziej elastyczni w wyborze środka transportu na miejscu podróży są Polacy między 18. a 22. rokiem życia. To najliczniejsza grupa (39%), która chętnie wybiera tańsze opcje, często oznaczające dłuższy czas podróży lub mniejszy komfort podróżowania.

Co ciekawe, to mężczyźni są bardziej skłonni, by zaoszczędzić na logistyce wyjazdu – lotach, zakwaterowaniu czy wynajmie auta – podczas gdy kobiety chętniej ograniczają wydatki związane z zakupami czy jedzeniem na mieście. Jednak po 16% kobiet i mężczyzn w ogóle nie uznaje zamartwiania się pieniędzmi na wakacjach.

Na czym najchętniej oszczędzają Polacy podczas wakacyjnej podróży?
(pytanie wielokrotnego wyboru)
Świat
Wszyscy
Polacy
Mężczyźni
w Polsce
Kobiety
w Polsce
Zakupy
35%
33%
32%
35%
Wynajem auta
23%
29%
32%
26%
Bilety lotnicze
28%
25%
28%
22%
Zakwaterowanie
28%
24%
25%
23%
Transport podczas wakacji
20%
22%
24%
20%
Posiłki i przekąski
20%
19%
16%
21%
Zwiedzanie i wycieczki
16%
12%
13%
11%
Wychodzenie na miasto
22%
11%
10%
11%
Inne
3%
2%
2%
1%
Nie myślą o pieniądzach podczas wakacji
16%
16%
16%
16%
Nie mają zdania
5%
5%
4%
6%

Polacy odpowiadali na większość pytań ankiety podobnie jak respondenci z innych krajów. To co, zdecydowanie ich odróżnia, to fakt, że dwa razy rzadziej wyrażają chęć oszczędzania na wychodzeniu na miasto w czasie wakacji. Podczas gdy średnia na świecie wyniosła 22% respondentów gotowych, aby zaoszczędzić właśnie na tym aspekcie podróży, wśród Polaków odsetek jest dwukrotnie niższy – zaledwie 11% podróżnych z Polski zrezygnowałoby z wyjścia na miasto, aby zmniejszyć koszty wyjazdu.

- Bardzo cieszy nas fakt, że Polacy widzą korzyść w porównywaniu cen lotów, hoteli oraz wynajmu samochodu podczas planowania wakacyjnych wyjazdów. Nasz międzynarodowy zespół nieustannie pracuje nad narzędziami, dzięki którym podróżni mogą być pewni podjęcia najlepszej decyzji. Z tego samego powodu przygotowujemy również analizy, raporty i rekomendacje, które zainspirują Polaków do odkrywania nowych miejsc. Nasza najnowsza analiza pokazuje, że latem 2018 roku to Kijów – ze średnią ceną połączeń lotniczych na poziomie 200 złotych – jest jednym z najtańszych kierunków do odwiedzenia. Tego lata tanie loty można znaleźć również do Genewy, Rimini oraz Castellón de la Plana. Do każdego z tych miast lot kosztuje średnio mniej niż 300 złotych w obie strony. Polacy, którym zależy na mądrym wykorzystaniu urlopowego budżetu, z pewnością powinni wziąć pod uwagę także te miejsca - mówi Marta Krywult, rzecznik KAYAK.pl.

Źródło: Kayak.pl

TAGI: Podróże, tanie loty, wakacje, czartery, tanie podróżowanie, tanie loty na wakacje
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook