Booking.com

Bus lotnisko Modlin – Warszawa centrum
 


2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_200x200 Image Banner 200 x 200

Co drugi Polak woli podróż od kolacji przy wigilijnym stole

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Niedziela, 24 Grudnia 2017

Polacy lubią podróżować. W święta najczęściej do rodziny ale 14 procent podróżuje w celach turystycznych. Siedmiu na dziesięciu Polaków jest gotowych zamienić tradycyjne prezenty na rodzinną wycieczkę - wynika z badań Kayak.pl

Niezależnie od sposobu spędzania przerwy świątecznej – w domu czy w podróży – Polacy najbardziej cenią sobie czas spędzony z rodziną - wynika z raportu Kayak.pl

Jak wynika z ankiety, 48% Polaków wyjeżdża, aby dołączyć do swoich bliskich we wspólnym świętowaniu. Największy odsetek spośród osób, które wyruszają w drogę w okresie bożonarodzeniowym na co dzień mieszka w centralnej części Polski (województwie mazowieckim i Łodzi) oraz w regionie północno-zachodnim (województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie). Zaledwie 14% ankietowanych podróżuje w święta rekreacyjnie, a ponad jedna trzecia Polaków (35%) zostaje na ten okres w domu.

Zapytani, czy ustanowienie szóstego stycznia jako dnia wolnego od pracy wpłynęło na ich plany, Polacy stwierdzili, że zwiększyło ich chęć wyjazdu z domu (46%). Z kolei według 39% respondentów dodatkowy dzień wolny nie wpłynął na ich plany turystyczne.

Czy podróżujesz w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i/lub Święta Trzech Króli?
Tak, podróżuję, żeby spędzić świąteczny okres u rodziny.
48 %
Tak, podróżuję w celach turystycznych.
14 %
Tak, podróżuję z innych powodów.
3 %
Nie, nie podróżuję w okresie świątecznym.

35 %

69-procentowa większość Polaków uważa, że okres bożonarodzeniowy jest dobrą okazją do podróżowania

Chociaż zaledwie 14% Polaków podróżuje rekreacyjnie w okresie Bożego Narodzenia, wyniki ankiety pokazały, że perspektywa ucieczki przed świątecznym zamieszaniem jest kusząca dla wielu osób. Aż 50% respondentów byłoby gotowych przeznaczyć pieniądze, które normalnie wydają na świąteczne jedzenie, dekoracje czy prezenty, aby zamiast tradycyjnego spędzania świąt wybrać się w podróż. Zapytani, dlaczego uważają przerwę zimową za dobry czas na wyjazd (69% badanych zgodziło się z tym stwierdzeniem), Polacy podkreślają, że jest to świetny sposób, aby w nowym otoczeniu ciekawie spędzić czas z najbliższymi. Jak widać, nawet dla osób, które chciałyby uniknąć świątecznych przygotowań i celebracji, największą korzyścią jest uatrakcyjnienie czasu z rodziną (47%). Polacy doceniają świąteczne podróże także jako najlepszy w tym okresie sposób na odpoczynek (35%) oraz widzą potencjał dodatkowych dni wolnych, które umożliwiają dłuższe wyjazdy (33%).

69% Polaków uważa okres świąteczny za dobry czas na podróżowanie:
...ponieważ to najlepszy sposób, by spędzić wartościowy czas z rodziną w nowym otoczeniu.
47 %
...ponieważ to najlepszy sposób, by odpocząć w tym czasie.
35 %
...przez dni wolne od pracy/szkoły umożliwiające dłuższe wyjazdy.
33 %
...ponieważ pozwala im to uniknąć świątecznej gorączki: porządków, przygotowań czy zakupów.
31 %
...ponieważ to świetny czas na uprawianie sportów zimowych.
16 %
...z  innych powodów.
1 %

Spośród 69% Polaków, którzy uważają przerwę bożonarodzeniową i noworoczną za atrakcyjny czas na wyjazd, największa grupa wybrała się w tym okresie w podróż już kilka razy (37%), jedna czwarta wyjeżdżała w celach turystycznych wiele razy (25%), a zaledwie 11% podróżuje w każde święta.

Polacy przeznaczają na prezenty średnio 316 złotych

Gdy przychodzi do obdarowywania się prezentami, największy odsetek Polaków (35%) wydaje na ten cel powyżej 400 zł. Jedna trzecia ankietowanych kupuje podarunki warte od 251 do 400 zł (31%) a niemal jedna czwarta przeznacza mniej, między 101 a 250 zł.

Ile średnio wydajesz na wszystkie świąteczne prezenty?
0-100 zł.
10 %
101-250 zł.
24 %
251-400 zł.
31 %
ponad 400 zł.
35 %
Średnia:
316,30 zł.

Co ciekawe, aż 69% badanych jest gotowych zastąpić tradycyjne prezenty świąteczne rodzinną wycieczką, w tym 37% osób zrobiłoby to jedynie pod warunkiem znalezienia atrakcyjnych ofert cenowych na loty, hotel czy wycieczkę, a 32% niezależnie od kosztów. Z kolei kierunek podróży nie jest dla Polaków istotny – większość chce po prostu wyjechać daleko, aby odpocząć od okołoświątecznego zamieszania.

Kayak przygotował listę najtańszych kierunków podróży w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na liście trzech najkorzystniejszych cenowo kierunków lotniczych znalazły się Sztokholm (206 zł), Oslo (264 zł) oraz Manchester (309 zł). Polacy znajdą również atrakcyjne ceny połączeń – za mniej niż 400 zł w obie strony – do Berlina i Mediolanu, które zamykają top 5 najtańszych miast.

- Okres bożonarodzeniowy i noworoczny to wyjątkowy czas dla wielu osób. W Kayak bardzo ciekawi nas, jak wpływa on na plany turystyczne Polaków. Bardzo cieszy nas, że tak wielu z nich uważa, że to świetna okazja na rodzinny wyjazd lub jest gotowa podarować najbliższym podróż zamiast tradycyjnych prezentów - mówi rzecznik Kayak.pl Vera Pershina, 


Co drugi Polak woli podróż od kolacji przy wigilijnym stole. Fot.: Skitterphoto / Pixabay

Źródło: Kayak.pl

TAGI: Podróże, loty na święta, świąteczne loty
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook