Booking.com

ULC: LOT dominuje na polskim rynku

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Poniedziałek, 07 Lutego 2011
ULCPolskie Linie Lotnicze LOT przewiozły 29% pasażerów z polskich lotnisk. To najlepszy wynik. Linia jest najlepsza zarówno w ruchu regularnym jak i czarterowym.


 Boeing 737-800 czarterowej linii Air
 Italy Polska,
 fot.: Air Italy Polska

W 2010 roku lotniska w Polsce obsłużyły 17 mln 360 tys. pasażerów w ruchu regularnym. Blisko co trzeci wybrał PLL LOT. Kolejne miejsca zajęły Wizz Air (22,6%), Ryanair (21,5%), Lufthansa (7,1%) oraz easyJet (3,1%). Od kilku lat na polskim rynku można zaobserwować wzrost udziału w rynku wśród największych przewoźników. Jeszcze w 2006 roku udział ten wynosił ok. 67%, teraz jest to już ok. 83%.

Jak informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego zauważalna jest stabilizacja udziału w rynku tzw. przewoźników niskokosztowych. Od 2007 roku udział ten wynosi około 50%, chodziać liczba tanich linii na polskich lotniskach spadła w tym czasie z 15 do 9.

ULC zauważa również, że zatrzymana została utrata udziałów w rynku PLL LOT, choć dystans między nim, a kolejnymi przewoźnikami konsekwentnie się zmniejsza.

Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły też najwięcej pasażerów w ruchu czarterowym. Z usług narodowego przewoźnika w tym segmencie skorzystało w ubiegłym roku 15,7% z 3 mln 283 tys. podróżnych. Kolejne miejsca zajęły: Travel Service (8,5%), Eurocypria (7,1%), AMC Airlines (7,0%) oraz Air Italy Polska (6,8%).

W przeciwieństwie do ruchu regularnego, segment czarterów charakteryzuje się dość dużym rozproszeniem - ponad 80% rynku przewozów czarterowych obsłużyło piętnastu przewoźników, w przypadku ruchu regularnego było ich jedynie pięciu.

ULC zwraca uwagę na znaczący wzrost udziału polskich linii czarterowych w tym segmecie. W stosunku do roku 2009 zwiększył się on o 7,5%, co przełożyło się na wzrost liczby przewiezionych pasażerów o prawie 50%. Temu wzrostowi sprzyjało pojawienie się nowej polskiej linii lotniczej Enter Air, która w pierwszym roku swojej działalności obsłużyła ponad 200 tys. pasażerów i stała się szóstym graczem na rynku.

Źródło: ULC

TAGI: ulc, lot, LOT Charters, Enter Air, Air Italy Polska, Travel Service, Eurocypria, AMC Airlines, Wizz Air, ryanair, Lufthansa, easyJet, czartery
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook